Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie

tel. +48 (25) 682 27 54         fax. +48 (25) 682 33 08

www.logarwolin.edu.pl

e-mail:logar@pro.onet.pl

Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  jest jedną z najstarszych szkół w regionie.

Początki szkoły sięgają dnia 15 paździenika 1918 roku, kiedy to rozpoczęła działalność założona przez Radę Szkolna Okręgową - Szkoła Powiatowa w Garwolinie. Pierwszym dyrektorem szkoły był Tadeusz Radliński, który pełnił tę funkcję do 1919 roku. Początkowo siedziba szkoły mieściła się w Szkole Podstawowej przy ul. Kościelnej. Nauka obejmowała trzy klasy - wstępną, pierwszą i drugą. W dniu 4 grudnia 1919 roku zakupiono na rzecz szkoły posiadłość przy ul Warszawskiej (obecnie róg ul. Kościuszki i ul. Polskiej).

W latach 1919 - 1928 funkcje dyrektora szkoły pełnili kolejno Stefan Majewski i Stefan Kopczyński. W roku 1920 przekształcono szkołę w Gimnazjum, w którym nauka obejmowała klasę wstępną, pierwszą, drugą i trzecią.

W latach następnych nauka w gimnazjum obejmowała osiem klas. W latach 1928 - 32 dyrektorami szkoły byli kolejno Tadeusz Sieszputowski (do 1929 r.) i Zygmunt Paulisz (do 1932 r.). W dniu 12 listopada 1934 roku Gimnazjum Koedukacyjne objęło w posiadanie nowy budynek szkolny przy ul. Długiej, w którym nauka odbywa się do dnia dzisiejszego. W tym czasie szkoła nosiła imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W latach 1932 - 44 dyrektorem szkoły była Zofia Ligowska. W roku 1939 szkoła zmieniła nazwę na Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. We wrześniu 1939 r. absolwenci szkoły brali czynny udział w obronie ojczyzny. Jesienią 1939 roku szkoła wznowiła działalność, ale wkrótce szkołę zamknięto. 12 listopada 1940 r. władze niemieckie wyraziły zgodę na organizację w budynku liceum dwuletnich Prywatnych Kursów Przygotowawczych do Szkół Zawodowych II stopnia. W latach 1939-44 prowadzone było tajne nauczanie na kompletach w prywatnych mieszkaniach. W 1944 roku działalność wznowiło Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum. Tworzono wtedy klasy filialne w okolicznych gminach wykorzystując budynki szkół powszechnych. W latach 1944 - 48 dyrektorem szkoły był Jan Cink. W 1945 roku szkoła otrzymała status szkoły państwowej. W latach 1948 - 70 dyrektorami szkoły byli kolejno Michał Tymoszyk (do 1949 r.), Stefan Ciesła (do 1950 r.), Lucjan Chojnowski (do 1952 r.), Tomasz Wojtas (do 1970 r.). W listopadzie 1956 roku dyrektor T. Wojtas rozpoczął rozbudowę szkoły. W roku 1958 oddano do użytku dwupiętrowe skrzydło zachodnie z salą gimnastyczną, a w roku 1963 przekazano do użytku drugie piętro i kotłownię. W tym czasie szkoła posiadała internat przy ul. Kościelnej zlikwidowany w 1976 roku. Od 1964 roku szkoła nosiła nazwę Liceum Ogólnokształcące im. 2 Pułku Nocnych Bombowców "Kraków".

W latach 1970 - 91 dyrektorami szkoły byli kolejno Jan Ogonowski (do 1973 r.), Tadeusz Żukowski (do 1984 r.), Jan Ogonowski (do 1985r.), Edmund Polak (do 1991 r.). W latach 1978 -1990 szkoła funkcjonowała jako Zespół Szkół Ogólnokształcących (obejmujący Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży, Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących, filię Liceum Ogólnokształcącego przy Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej.

Od 1990 roku szkoła nosiła nazwę Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1991 roku dyrektorem szkoły został Jerzy Duchna, który sprawował tę funkcje do 2007 roku. W 1992 roku rozbudowano szkołę o skrzydło południowe składające się z biblioteki, dwóch sal języków obcych, pokoju nauczycielskiego, pomieszczeń administracyjnych oraz szatni dla młodzieży. W 1995 roku wybudowano pełnowymiarową salę gimnastyczną wraz z łącznikiem oraz kolejną salą lekcyjną z zapleczem. W 2001 roku oddano nowowybudowaną świetlicę szkolną. Z dniem 1 września 2001r. utworzono Publiczne Gimnazjum Powiatowe w Garwolinie. Od tego dnia Liceum Ogólnokształcące i Publiczne Gimnazjum Powiatowe połączono w Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. W 2005 roku oddano do użytku 6 nowych sal lekcyjnych oraz zmodernizowano sanitariaty. W 2005 roku oddano również do użytku nowe sanitariaty. W 2007 roku dyrektorem szkoły został Paweł Kowalski.

Na uwagę zasługuje program wychowawczy, w którym bardzo ważnym elementem jest budowa tradycji szkoły i jej związki ze środowiskiem. Takim elementem jest m.in. noszenie przez uczniów czapek "maciejówek", które wkładają na głowę podczas ślubowania, z okazji uroczystości szkolnych i obchodów rocznic państwowych. Bardzo uroczyście 19 marca corocznie obchodzone jest święto patrona szkoły zwane "Józefinkami".

Placówka od 7 lat w ramach współpracy zagranicznej prowadzi wymianę młodzieży ze szkołą z Furstenau w Niemczech. Obecnie szkoła współpracuje również ze szkołami z Włoch, Francji, Holandii. Każdego roku ponad 150 uczniów ma możliwość uczestniczenia w wymianie zagranicznej. W tym okresie również około 20 nauczycieli (niektórzy kilkakrotnie) brało udział w programach wymiany.

Realizacja programu "Socrates", którego tematem jest "Moja Ojczyzna - Twoja Ojczyzna - Nasza Ojczyzna - EUROPA" zaowocowała powstaniem wielu opracowań dotyczących regionu i kraju. W ramach programu "Euroschola" uczniowie liceum odwiedzili Parlament Europejski w Strasburgu.

Szkoła promuje działalność uczniów poprzez wydawanie gazetki, tomików wierszy, prac plastycznych.