Rok szkolny 2016/2017
"Czytam, więc jestem."
Spotkanie z Mariolą Pryzwan poświęcone Haśce, czyli Halinie Poświatowskiej.
Dnia 28.03.2017r. na zaproszenie pań z biblioteki – Elżbiety Kotlarskiej i Katarzyny Lipińskiej do naszej szkoły po raz jedenasty przybyła pani Mariola Pryzwan- polonistka, publicystka i biografistka. W sali nr 38 klasa humanistyczna wraz z wychowawcą Sylwią Mitkowską mogła wysłuchać krótkiego opisu początku jej kariery pisarskiej, lecz przede wszystkim historii życia Haliny właśc. Heleny Poświatowskiej - poetki i bohaterki jednej z jej książek.
Mariola Pryzwan to autorka pisząca głównie biografie osób, które podziwia. Jej fascynacją są postacie oryginalne, indywidualiści. W swoim dorobku opublikowała biografie m.in. Marii Dąbrowskiej, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Anny Jantar, Anny German czy Zbigniewa Cybulskiego. Poetka ma na swoim koncie publikacje książek - „Dalej jest przestrzeń” (pozycja poświęcona bydgoskiej poetce Małgorzacie Szułczyńskiej) oraz „To tylko życie”. Do pisania skłoniło ją przeczytanie ,,Opowieści dla przyjaciela’’, czyli autobiografii wspomnianej Heleny Poświatowskiej. W książce było sporo luk tzw. białych plam, które poetka postanowiła wypełnić, pisząc własne dzieło. Udała się do matki Poświatowskiej i tam – jak mówi - doznała zaszczytu, założyła rękawiczkę poetki i poczuła jej obecność oraz przyzwolenie, by wejść w szczegóły osobistego życia Haśki. Tak rozpoczęła się jej droga w kierunku pisarstwa.
Pani Mariola Pryzwan opowiedziała nam szczegóły z życia Haliny Mygi później Poświatowskiej urodzonej 9 maja 1935 roku, polskiej poetki, która nie została doceniona za życia. Tragiczna w skutkach historia z dzieciństwa - 3 dni spędzone w zimnej i wilgotnej piwnicy podczas wyzwolenia Częstochowy sprawiły, że zachorowała na serce. Sytuacja była na tyle poważna, że Poświatowska oswoiła się z myślą o śmierci w młodym wieku. Odtąd „kursowała” między szpitalem, domem a sanatorium. W tym ostatnim miejscu poznała swego przyszłego męża - Adolfa Ryszarda Poświatowskiego, z którym wzięła ślub w Częstochowie 30 kwietnia 1954. Po dwóch latach małżeństwa, w wieku 21 lat została wdową. W 1958r. dzięki zbiórce środków wśród Polonii amerykańskiej Helena przeszła skomplikowaną operację serca w Stanach Zjednoczonych. Nie od razu wróciła do kraju. Przez jakiś czas zwiedzała Amerykę, dostała się do Smith College, który ukończyła po trzech latach. Po powrocie do Polski zdała na IV rok filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim i wprowadziła się do słynnego Domu Literatów mieszczącego się przy ul. Krupniczej. W 1967 stan jej zdrowia znacznie się pogorszył, dlatego podjęto decyzję o kolejnej operacji serca, tym razem w Warszawie. Osiem dni później, 11 października, zmarła w wyniku powikłań zakrzepowo-zatorowych. Grób Haliny Poświatowskiej i jej męża Adolfa znajduje się na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.
Biografistka w interesujący sposób przedstawiła swój dorobek twórczy, jak i osobę Haliny Poświatowskiej. Uczniowie wynieśli ze spotkania wiele ciekawych informacji niedostępnych w powszechnych źródłach podawczych. Po prelekcji była możliwość zadawania pytań. Ostatnim akcentem spotkania były podziękowania ze strony uczniów.
Klaudia Kędziorek
„Plebiscyt na najciekawszą książkę.”
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (październik) biblioteka szkolna zorganizowała „Plebiscyt na najciekawszą książkę.” Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Wspólnie stworzyliśmy listę najpopularniejszych książek czytanych przez gimnazjalistów i licealistów. Uczniowie podawali tytuły książek, które wzbudziły w nich największe emocje, poruszyły do głębi, nie pozwoliły o sobie zapomnieć.
Oto wyniki plebiscytu:
Najpopularniejsze tytuły:
- „Hobbit”- J. R. R. Tolkien (30 głosów)
- „Gwiazd naszych wina”- John Green (26 głosów)
- „Harry Potter”- Joanne K. Rowling (23 głosy)
- „Władca Pierścieni”- J. R. R. Tolkien (22 głosy)
- „Igrzyska śmierci”- Suzanne Collins (19 głosów)
- „Wiedźmin”- Andrzej Sapkowski (18 głosów)
- „Dziewczyna z pociągu”- Paula Hawkins (14 głosów)
- „Zwiadowcy”- John Flanagan (11 głosów)
- „Więzień labiryntu”- James Dashner (10 głosów)
- „Gra o tron”- George R. R. Martin (10 głosów)
Najchętniej czytani autorzy:
- John Green
- Nicholas Sparks
- Dan Brown
- John Flanagan
- Veronica Roth
- Stephen King
- Kerstin Gier
- Colleen Hoover
- Eric-Emmanuel Schmitt
- Brandon Mull
- Harlan Coben
- Richard Paul Evans
Uczniowie poleciliby swoim rówieśnikom następujące pozycje z kanonu lektur szkolnych:
- „Kamienie na szaniec"-Aleksander Kamiński
- „Chłopcy z Placu Broni”- Ferenc Molnár
- „Mały Książę”- Antoine de Saint-Exupery
- „Ten obcy”- Irena Jurgielewiczowa
- „Szatan z siódmej klasy”- Kornel Makuszyński
- „Dzieci z Bullerbyn”- Astrid Lindgren
Dużą popularnością cieszyły się następujące pozycje:
- „Biblia”
- „Ania z Zielonego Wzgórza”- Lucy Maud Montgomery
- „Bóg nigdy nie mruga”-Regina Brett
- „Baśniobór”- Brandon Mull
- „Trylogia czasu”-Kerstin Gier
- „Dary Anioła”-Cassandra Clare
- „Hopeless”- Colleen Hoover
- „Felix, Net i Nika”- Rafał Kosik
- „Kod Leonarda da Vinci”-Dan Brown
- „Niebo istnieje...: Naprawdę!”- Todd Burpo, Lynn Vincent
- „Ojciec Chrzestny”- Mario Puzo
- „Opowieści z Narnii”-C. S. Lewis
- „Oskar i pani Róża”- Eric-Emmanuel Schmitt
- „Pretty Little Liars”- Sara Shepard
- „Pamiętnik narkomanki”-Barbara Rosiek
- „Pamiętniki wampirów”- L.J. Smith
- „Rywalki”- Kiera Cass
- „Trzy metry nad niebem”-Federico Moccia
- „Złodziejka książek”- Markus Zusak
- „Zostań, jeśli kochasz”- Gayle Forman
Spotkanie autorskie z Tomaszem Michniewiczem
Dnia 08.11.2016 r. w CSiK w Garwolinie odbyło się spotkanie autorskie Tomasza Michniewicza-dziennikarza, podróżnika, fotografa i reportażysty. Jest on także autorem książek o tematyce podróżniczej, tj.: „Świat równoległy”, „Swoją drogą”, „Gorączka” i „Samsara.”
W pierwszej części spotkania dziennikarz mówił na temat stereotypowych wyobrażeń odmiennych kultur i sposobach w jakich funkcjonują współczesne media.
Atmosfera była przyjazna, spotkanie inspirujące. Tomasz Michniewicz zachęcał młodzież do osobistego rozwoju, doskonalenia się i realizowania życiowych pasji. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali słów podróżnika. Mogły o tym świadczyć liczne pytania zadawane w drugiej części spotkania. Były one bardzo dociekliwe i wnikliwe.
Sala kinowa była wypełniona po brzegi młodzieżą ze szkół Powiatu Garwolińskiego. W spotkaniu wzięli też udział uczniowie naszej szkoły. Były to klasy I c i I d liceum. Udział w spotkaniu zorganizowały Elżbieta Kotlarska i Katarzyna Lipińska.
Wystawka książek
W bibliotece szkolnej przygotowano wystawę książek. Umieszczono na niej nagrody książkowe wywalczone dla szkoły przez drużynę, która zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Kadry Historii” organizowanym przez Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku. W skład zwycięskiej drużyny wchodziły: Klaudia Bajera, Wiktoria Piesiewicz, Marta Piesio, Marta Osucha (kl. 2 d), (opiekun p. Ewa Gałązka).
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. W ramach obchodów zorganizowałyśmy plebiscyt na najciekawszą książkę dla młodzieży (rozwiązanie w najbliższym czasie).
Przygotowałyśmy też wystawę na górnym holu „Biblioteki-świątynie zapisanych myśli” oraz gazetkę „Biblioteka- dobre miejsce dla człowieka.”
W bibliotece szkolnej można było obejrzeć okolicznościowe wystawki tematyczne.
Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych
biblioteka szkolna organizuje
„Plebiscyt na najciekawszą książkę”.
Stwórz z nami listę najpopularniejszych książek czytanych przez gimnazjalistów i licealistów. Która z przeczytanych książek wzbudziła w Tobie największe emocje, poruszyła do głębi, nie pozwoliła o sobie zapomnieć?
Którą z nich poleciłabyś/poleciłbyś do przeczytania swoim rówieśnikom? Która powinna trafić do kanonu literatury młodzieżowej? Możesz podać jeden, dwa lub trzy tytuły.
Głosowanie odbędzie się dn. 17.10.2016r. na godzinie wychowawczej. Swoje propozycje można zgłaszać także do biblioteki szkolnej do końca października.